Wernisaż wystawy "Droga ku nieznanemu..."
Gdzie? "Droga ku nieznanemu... Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki."
wstęp wolny
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy we współpracy z Adamem Piekarskim - członkiem Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie, Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian oraz Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego, podróżnikiem i autorem wydawnictw o tematyce indianistycznej, od wielu lat promującym tubylcze kultury Ameryki Północnej w naszym mieście.
Tematem ekspozycji jest znane wydarzenie z lat 1804-1806 amerykańskiej historii: wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka nad Pacyfik. Z wydarzeniem tym związany jest ważny fakt zakupu w 1803 roku przez Stany Zjednoczone francuskiej prowincji Luizjany. Ekspedycja Lewisa i Clarka trwała od 14 maja 1804 roku do 23 września 1806 roku. Była to pierwsza udana wyprawa na zachodnie tereny państwa. Dwaj badacze wyruszając w kierunku Pacyfiku wkraczali na niezbadany dotychczas teren, który zamieszkiwały jedynie indiańskie plemiona, z których wiele nigdy nie miało kontaktu z białym człowiekiem. Termin wernisażu wystawy związany jest z 210 rocznicą zakończenia ekspedycji.
Latem 2014 roku Adam Piekarski udał się w trzymiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych śladami wyprawy Lewisa i Clarka. Na wystawie zaprezentowano część bogatej dokumentacji fotograficznej będącej pokłosiem tej podróży, przedmioty dotyczące charakteru wyprawy oraz artefakty kultury materialnej indiańskich plemion obszaru górnej Missouri. Zarówno fotografie, jak i eksponaty zaopatrzone są w wyczerpujące komentarze autorstwa Adama Piekarskiego.
Celem wystawy jest przedstawienie ważnego wydarzenia z historii Ameryki w kontekście relacji pomiędzy cywilizacją euroamerykańską, a tubylczymi kulturami Ameryki Północnej. Zamiarem autorów ekspozycji jest nie tylko pogłębienie wiedzy historycznej, ale również wzbudzenie w widzach muzealnych postawy tolerancji wobec innych kultur, w sytuacji gdy obszary międzykulturowej styczności zawężają się systematycznie, a samo zjawisko upowszechnia się dotykając praktycznie wszystkich społeczności, niezależnie od kontynentu.
Wystawa poprzez zaprezentowane fotografie, mapy, przedmioty oddające charakter ekspedycji oraz tubylcze artefakty nie tylko zobrazuje epokowe wydarzenie z historii Stanów Zjednoczonych, ale także ukaże materialny dorobek wielu plemion, które członkowie ekspedycji napotkali na swej drodze podczas wędrówki nad Pacyfik.
Maria Flinik-Huryn, Adam Piekarski