Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Capella clasically

Gdzie?
Capella clasically

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Kai Bumann dyrygent
Antje Weithaas skrzypce
Cezary Nelkowski prowadzenie

Jan Engel – Symfonia Es-dur
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Koncert skrzypcowy B-dur KV 207
Joseph Haydn (1732-1809) – Symfonia nr 52 c-moll

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

„Antje Weithaas jest jednym z największych skrzypków naszych czasów” (FONOFORUM)

Charyzma i prezencja sceniczna artystki urzekają melomanów, Antje Weithaas kreuje utwory, zachwycając inteligencją muzyczną i niezrównanym mistrzostwem technicznym. Jako jedna z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek swojego pokolenia ma szeroki repertuar, który obejmuje zarówno utwory dawnych mistrzów – Mozarta, Beethovena i Schumanna, jak i wieków XX i XXI, jak Szostakowicz, Prokofiew, Ligeti czy Jörg Widmann. Jako solistka zagrała z większością wiodących niemieckich orkiestr, w tym radiowych, a także wielu ważnych zespołów europejskich, azjatyckich i USA . Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, jak np. Vladimir Ashkenazy, Dmitri Kitayenko, sir Neville Marriner, Marc Albrecht, Jakow Kreizberg. Jej nagrania płytowe cieszą się wielkim uznaniem (m.in. koncerty skrzypcowe Beethovena, Berga czy sonaty solowe Bacha oraz partity i sonaty solowe Ysaÿe’a). Antje Weithaas zaczął grać na skrzypcach w wieku czterech lat, studia ukończyła w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie u  Wernera Scholza. Jest laureatką prestiżowych konkursów, m.in. The International Fritz Kreisler Competition w Grazu, Konkurso Bachowskiego w Lipsku czy Konkursu Skrzypcowego w Hanowerze. Od 2004 skrzypaczka jest pedagogiem w macierzystej Hochschule für Musik „Hanns Eisler”. Dla bydgoskiej publiczności Antje Weithaas zaprezentuje urokliwy, pełen gracji i humoru, młodzieńczy Koncert skrzypcowy B-dur KV 207, dzieło 19-letniego Mozarta.

Capella pod batutą Kaia Bumanna przedstawi też bodajże po raz pierwszy w FP dzieło Jana Engla. Tajemnicza jest postać tego kompozytora, dyrygenta i wydawcy muzycznego nieznanego pochodzenia, działającego ponad 20 ostatnich lat życia w Warszawie i tam zmarłego w 1788, i jak dotąd pozostaje bardzo mało znana. Jan Engel jest autorem co najmniej 12 symfonii, większość manuskryptów bądź pierwodruków jest przechowywana w archiwum paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. W archiwum jasnogórskim zachowały się także jego utwory religijne; był też autorem utworów instrumentalnych o charakterze tanecznym.

Joseph Haydn to drugi z trójcy wielkich klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena, i jego 52. Symfonię kameraliści zagrają na koniec wieczoru. Symfonia, która powstała w 1770, została zidentyfikowana jako ostatnia z Haydnowskich symfonii w stylu Sturm und Drang (burzy i naporu), który był awangardowym kierunkiem w ramach kultury klasycystycznej, będąc jednocześnie zapowiedzią romantyzmu. Za pulpitem dyrygenckim stanie Kai Bumann, szef artystyczny FP.

do góry