Z cyklu „…i żeby się spotkać i pogadać”: WODYŃSKI - POST ANTROPO SZTUKA

Gdzie?
Z cyklu „…i żeby się spotkać i pogadać”: WODYŃSKI - POST ANTROPO SZTUKA

Informacje od Organizatora:
Bydgoska premiera filmów, performance i spotkanie
Zapraszamy do obejrzenia filmów oraz do udziału w wydarzeniu podczas, którego wykonany zostanie specjalny performance przygotowany przez artystę wraz z grupą Czarny Karzeł, a tuż po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami produkcji. Obrazy oraz słowa klucze, które tu poruszają „chroboczące kłódki” oddzielające przestrzeń abnegacji od stałego wyścigu dwadzieścia cztery na siedem – to: granice metafizyki, rubieże człowieczeństwa, duchowość, prowokacja, misja, rozwój, ale i ból. Tak, dźwięk wiertarki drążącej przedmioty, może i w nas „coś” rozwiercić.
„WODYŃSKI – POST ANTROPO SZTUKA” 2023, reżyseria: Peter Leśniewski
Dokument w reżyserii Piotra Leśniewskiego to opowieść o ideach twórczych przyświecających Wodyńskiemu, ukazująca tym samym proces tworzenia multimedialnych spektakli działających na różne zmysły odbiorcy. Reżyser wchodzi do studio artysty przyglądając się intymnemu procesowi powstawania samej idei po śmiałe realizacje układane w precyzyjne, wielowymiarowe projekty interdyscyplinarne. Tytuł filmu nawiązuje do manifestu Wodyńskiego wyrażającego bunt i niosącego alternatywę wobec postępujących procesów degradacji uczuć, więzi międzyludzkich oraz emocji wypłukiwanych przez agresywne przekazy kulturowe. Poruszana w filmie tematyka sięga obecnych w twórczości artysty nauk socjologicznych, transhumanizmu, posthumanizmu i dylematów filozoficznych zawartych w pojęciu post antropo centryzmu. W trakcie dokumentu, oprócz wspomnianego artysty, wypowiadają się: Inga Harasimowicz, Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki i Rzeczoznawca, Szymon Kaźmierczak, Galeria& Dom Aukcyjny Jagiellońska 1, Tadeusz Krajewski, Biblioteka Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego.
Poetycki obraz będący alternatywą dla świata technologicznego, traktujący o integralności środowiska naturalnego i jego roli w ciągłości istnienia cywilizacji człowieka. Łukasz Wodyński opowiada o własnych odczuciach związanych z relacją człowieka w stosunku do środowiska naturalnego. Działający na zmysły dźwiękami otoczenia oraz malowniczymi ujęciami film Julii Karczewskiej wprowadza widza w kulisy powstania projektu NEXUS NATURA.
PARTNERZY: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Bydgoskie Centrum Sztuki, Galeria Jagiellońska 1, Biblioteka Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego, Fundacja Kapsuła, Fundacja Artystyczna Kosmos.
Wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 1

do góry