Spotkanie autorskie/panel dyskusyjny z Aleksandrą Pakiełą i z Jackiem Paśnikiem

Gdzie?
Spotkanie autorskie/panel dyskusyjny z Aleksandrą Pakiełą i z Jackiem Paśnikiem

Informacje od Organizatora:
Z Aleksandrą Pakiełą będziemy rozmawiać o książce „Oto ciało moje”.
Z Jackiem Paśnikiem będziemy rozmawiać o książce „Dzieci”.
Rozmowy toczyć się będą wokół zagadnienia: DORASTAĆ W CIENIU. NOWE POKOLENIE, NOWI BOHATEROWIE
To tytuł/temat naszego pierwszego panelu/spotkania w ramach FESTIWALU LITERACKIE DEBIUTY.
Nasi goście to intrygujące, młode głosy na literackiej scenie. I to właśnie tych głosów jesteśmy ciekawi.
Co powiedzą nam o swoich bohaterach i o swoich książkach? Co powiedzą nam, w kontekście swoich powieści, o roli dorosłych w życiu nastolatków i o tym, czy dorośli w tym życiu zawodzą?
Do prowadzenia tego spotkania zaprosiliśmy Aleksandrę Borowiec i bardzo młody głos czytelników/głos publiczności – osiemnastoletniego Bartłomieja Pasiaka.
Zapraszamy do Młynów Rothera w Bydgoszczy.
Spotkanie poprzedzi rozmowa/ wydarzenie towarzyszące/ o FANTASTYCE BEZ GWIEZDNYCH WOJEN (godzina 17:00). Ten temat też ma coś z młodości i z dorastania.
Podczas spotkania BĘDZIECIE MOGLI KUPIĆ KSIĄŻKI od Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich.
Partnerzy naszego wydarzenia to:
Młyny Rothera i Stowarzyszenie ZAiKS.
Wspierają nas: Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich, Kultura w zasięgu
O KSIĄŻCE „Oto ciało moje”
Jest powieścią o zaburzeniach odżywiania i wpływie rodziny, religii, szkoły i rówieśników na postrzeganie przez kobietę jej własnego ciała.
To do głębi prawdziwa, naturalistycznie, często reportersko przeprowadzona relacja sięgająca do dzieciństwa i lat dojrzewania.
Wspominając i próbując dystansować się do cierpień i kompleksów wyrosłych z przeszłości, bohaterka usiłuje odszukać źródło głębokich, wciąż dających o sobie znać ran. Przy okazji tej wiwisekcji odkrywa jednak coś ważniejszego – ścieżkę do odzyskania własnej wrażliwości i siłę, by tej wrażliwości coraz odważniej bronić.
„Oto ciało moje” z wyczuciem balansuje między sensualną emocjonalnością a brutalnie szczerymi opisami trwania w bulimii oraz kolejnych, z trudem osiąganych, zwycięstw nad chorobą. To więc książka o dyscyplinie i o rozpaczy braku kontroli, o uldze którą przynosi ból, i o ohydzie niekontrolowanego jedzenia. A także o tym, że kobiece ciało poddane tresurze cudzych ambicji, ideologii i kulturowych wzorców, bardzo łatwo może zamienić się w więzienie.
O AUTORCE:
Aleksandra Pakieła – absolwentka polonistyki i Polskiej Szkoły Reportażu. Recenzentka, dziennikarka. Publikuje w Dużym Formacie, Krytyce Politycznej, Więzi, Szajn, Kosmosie. „Oto ciało moje" to jej literacki debiut.
(opis ze strony Wydawcy https://wydawnictwo.artrage.pl/)
O KSIĄŻCE „Dzieci”
Błyskotliwa, przenikliwa, pełna słodko-gorzkiej nostalgii (…) historia o dorastaniu na sennych przedmieściach u progu XXI wieku, o codzienności pośród wszędobylskiego plastiku i nachalnych reklam, w miejscu, które od każdego wymaga bycia kimś i odrzuca innych, atypowych.
Debiutancka powieść Jacka Paśnika opowiada o tym, co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka, o pierwszych próbach świadomych relacji z przeszłością i jej wpływie na teraźniejszość. To powrót do najmłodszych lat dzisiejszych dwudziesto kilku-, trzydziestolatków – do czasów rozwijającego się kapitalizmu i powszechniejącego dobrobytu – z komputerami o szarych monitorach, wszechwiedzącym Internetem, supermarketami i wagarami w multipleksach.
Refren najsłynniejszej piosenki o dzieciach brzmi „wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy". Czytając „Dzieci" Jacka Paśnika, można ją sobie nucić, bo przypomina nam swoją przejrzystą, a jednocześnie niepokojącą prozą, że nie ma nic bardziej psychodelicznego niż nasza rzeczywistość. – Olga Drenda
(opis ze strony Wydawcy https://www.gwfoksal.pl)
O AUTORZE:
Jacek Paśnik (ur. 1997 w Łodzi) – studiuje architekturę i potyka się o płyty chodnikowe na blokowiskach. Prowadzi stronę „Dzieci Neo” na fb, którą obserwuje kilkadziesiąt tysięcy osób (fb.com/dziecineostrady). Jego teksty publikowane były między innymi w „Popmodernie”, „Stonerze Polskim” i „Wizjach”. „Dzieci” są jego debiutem książkowym.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry