Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Jerzy Brukwicki. Wanda Telakowska - Legenda polskiego wzornictwa przemysłowego

Gdzie?
Jerzy Brukwicki. Wanda Telakowska - Legenda polskiego wzornictwa przemysłowego

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Pierwsze sukcesy artystyczne w kraju i za granicą Wandy Telakowskiej (1905, Sosnowiec – 1985, Warszawa) zapowiadały niezwykłą karierę utalentowanej graficzki, która w 1931 roku ukończyła studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Była laureatką Złotego Medalu w konkursie graficznym we Florencji (1935), Złotego Medalu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu (1937). W 1938 zaczęła pracować w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako wizytatorka szkół plastycznych. W okresie okupacji była nauczycielką liternictwa i technik reklamy w liceum handlowym im. Roeslerów. Podczas powstania warszawskiego utraciła niemal cały dorobek artystyczny. Po wojnie nie powróciła już do twórczości malarskiej i graficznej. Poświęciła się działalności edukacyjnej i organizacyjnej.
W 1945 roku rozpoczęła pracę w jednym z departamentów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pięć lat później założyła Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, w którym powstały setki projektów mebli, tkanin, odzieży, biżuterii, ceramiki, szkła, zabawek i przedmiotów codziennego użytku. Pracowała w nim dwadzieścia osiem lat. W 1956 wspólnie z Wandą Krahelską-Filipowicz zainicjowała powstanie czasopisma „Projekt”, które w latach 50.-70. ubiegłego wieku silnie wpłynęło na kształt polskiej sztuki użytkowej, plakat, grafikę wydawniczą. Propagowała autentyczną sztukę ludową. Napisała książki: „W kręgu chłopskiej kultury” i „Twórczość ludowa w nowym wzornictwie”, a wspólnie z Tadeuszem Reindlem: „Kultura plastyczna w życiu codziennym” i „Problemy wzornictwa przemysłowego”, opublikowała wiele artykułów poświęconych projektowaniu.
Była kobietą wyjątkową, osobą niezwykłą pod wieloma względami, znaną z błyskotliwości, siły charakteru, dowcipu. Przyjaźniła się ze „Skamandrytami”. Wyznaczała nowe drogi wzornictwa, toczyła boje o estetykę mieszkań i przestrzeni publicznych, konsekwentnie realizowała misję „piękna na co dzień dla wszystkich”.


Jerzy Brukwicki
Jerzy Brukwicki (1945) – krytyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz. Wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. autor kilkudziesięciu wystaw niezależnych, m.in. Polska Pieta, Czas smutku, czas nadziei, Obecność, Przeciw złu, przeciw przemocy, Rocznice, plakatów „Solidarności”; redaktor i wydawca pisma o kulturze niezależnej „Wybór”, redaktor podziemnego tygodnika społecznego „Przegląd Wiadomości Agencyjnych” (PWA), współpracownik wydawnictw NOWA, Przedświt, Pokolenie. Zrealizował wiele wystaw współczesnej sztuki polskiej w krajowych i zagranicznych muzeach i galeriach. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych (m.in.: „Exit”, „LOT Kaleidoscope”, „Pokaz”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Reklama”, „Rondo Europa”, „Spotkania z Warszawą”, Warszawski Informator Kulturalny, culture.pl, portalmini.eu)
Wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry