Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Koncert Antoniego Murackiego

Gdzie?
Koncert Antoniego Murackiego

Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk.
Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem.
Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory.
Od ponad 35 lat wykonuje swoje niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia. Bogate w warstwie harmonicznej, posiadają nierzadko urzekającą melodyjność. A poza tym zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi – o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem. Koncerty artysty to spektakle satyryczno-liryczne, o dużym ładunku emocjonalnym, który niosą zarówno tekst, muzyka, jak i dojrzałe wykonanie.
Autor płyt autorskich „Po drugiej stronie” , „Świat do składania” oraz „Za blisko stoisz”, Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskiem, Zbigniewem Wegehauptem , Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim /acc./, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim, Elżbietą Wojnowską czy Bogdanem Hołownią.
Twórczość Antoniego jest różnorodna stylistycznie – od ballady rockowej czy bossanovy do charlestona i ballady jazzowej. Gatunkowy ciężar tekstów, dotyczących kondycji współczesnego człowieka, dystans i ironia autora oraz perfekcja wykonawcza muzyków, biorących udział w koncertach – to elementy charakterystyczne dla tej twórczości.
Czasem sięga po mocniejsze brzmienie, by za chwilę urzekać melodyjnością kompozycji i niebanalnością harmoniczną.
W latach 2006-2008 , jako założyciel Fundacji Artystycznej TST organizował Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” – poświęcone piosence czeskiej, rosyjskiej i francuskiej.
Od 1998 roku związany jest z Jaromirem Nohavicą, będąc tłumaczem Jego pieśni i ich wykonawcą, a w latach 2001-2009 również menadżerem artysty w Polsce. W 2008 powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy, ze znakomitą obsadą wykonawców, zwieńczony platynowym albumem „Świat wg Nohavicy” .
W 2013 artysta bierze udział w koncercie –„Bardowie epoki PRL- u wczoraj i dziś” w Teatrze Polskim w Warszawie, z udziałem Andrzeja Seweryna, Jacka Kleyffa, czy Michała Tarkowskiego. Śpiewa pieśni Okudżwy, Kryla i własne. Powstaje CD i DVD, jako zapis tego koncertu.
W roku 2016 wychodzi płyta „Muracki śpiewa Nohavicę”, która wieńczy dwudziestoletnią współpracę obydwu artystów. W tym też roku Muracki odbywa międzynarodowe tourne artystyczne z projektem „Ziemia Wysockiego”, gdzie śpiewa swoje tłumaczenia rosyjskiego barda. Jest jedynym artystą z Polski w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, śpiewanym w pięciu językach. Trasa koncertowa prowadzi przez Krym, do Moskwy, Mińska w Białorusi, po Pragę, Wiedeń, Brno i Bratysławę, łącznie 16 koncertów. Za granicą śpiewa też swoje ballady na wielkim festiwalu pieśni autorskiej w Białorusi Bard Rybałka.
W maju 2016 , w studiu koncertowym Polskiego Radia Gdańsk nagrywa na żywo materiał na kolejną płytę /album/ z zespołem, która ukazała się na wiosnę 2017 roku.
W 2009 bierze udział w koncercie „20-lecie wolności” w Pradze, obok Lao Che, Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu Czechomor i Jaromira Nohavicy, w godzinnym programem autorskim.
W Brnie 2016 roku powstała płyta w pięciu językach pt. „Okudżawa w świecie”, gdzie Antoni Muracki śpiewa trzy pieśni mistrza po polsku, obok wykonawców z Rosji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Jest jedynym Polakiem, zaproszonym do tego międzynarodowego projektu.
Na przełomie października i listopada 2016 roku odbywa tourne : Berlin, Praha, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, Bratysława, Preszow, Mińsk Białoruski, Witebsk z cyklem koncertów, gdzie śpiewa pieśni własne oraz przetłumaczone przez siebie, autorstwa Nohavicy, Kryla, Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma. Nagrywa trzy programy telewizyjne w Białoruskiej telewizji. Bierze udział w prestiżowym Festiwalu „Witebski listopad”
Ponadto Antoni Muracki wydaje płyty innych wykonawców pieśni artystycznej i autorskiej.
W 2017 roku wydanie podwójnej płyty z projektu Okudżawa –Wysocki, w międzynarodowym towarzystwie.
Rok 2018 to dwie płyty autorskie : podwójny album live „Pod czerwonym księżycem” i studyjny : „Poezja już tutaj nie mieszka”.
W latach 80-tych związany z opozycją artystyczną. Wiele koncertów na warszawskich uczelniach i w stanie wojennym. Już 6 stycznia 1982, w pracowni rzeźbiarskiej p. Zbrożyny wielki podziemny koncert solowy, na Sadach Żoliborskich, w którym uczestniczyli najwięksi twórcy polskiej kultury/ Janda, Olbrychski, Bogusław Kaczyński, Gustaw Holoubek, etc./.
W 2018 cykl 5 koncertów „Warszawskie Kościoły Wolności” oraz 5 plenerowych koncertów pod lipą przy Kościele św. Jakuba.
W 2019 nagrywa w Radiu Gdańsk program „Muracki śpiewa Karla Kryla”, na który składa się 14 pieśni czeskiego barda /12 w nowych własnych tłumaczeniach/.
W marcu 2019 Stowarzyszenie SAWP uhonorowało Antoniego Murackiego nagrodą jubileuszową za 35-lecie działalności artystycznej.
Na miejscu: cegiełki na rzecz Światłowni 12 zł , 15 zł.
Dofinansowano ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry