Wernisaż wystawy: Forma / kolor Tomasz Karolak / Dorian Karolak
Gdzie?To pierwsza wystawa, na której będzie można zobaczyć obrazy doświadczonego już malarza, Doriana Karolaka i rzeźby jego ojca, Tomasza Karolaka, który po latach pracy jako projektant mebli, wrócił do rzeźby.
Jedna z jego pierwszych prac pt. „Wibracje” została wyróżniona na Konfrontacjach Sztuki 2018. Jak mówi: "Z synem obserwujemy się, spieramy, krytykujemy i wspieramy, a nawet czasem chwalimy. Dzieje się to wszystko na płaszczyźnie partnerskiej. On - młody artysta malarz, i ja - początkujący rzeźbiarz. Uczymy się od siebie nawzajem, i wcale nie jest oczywiste kto od kogo więcej."
FORMA / Tomasz Sylwester Karolak (ur. 07.07.1959 r.) - Ukończył w 1991 r. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Malarstwo i rysunek studiował w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza a rzeźbę konceptualną pod kierunkiem prof. Marka Sarełły i prof. Jerzego Mizery. Pracuje jako projektant, szeroko pojętych, mebli użytkowych. Współpracuje z firmami wyposażającymi sklepy, restauracje i centra handlowe. Malarstwo i małe formy rzeźbiarskie tworzył w czasie wolnym od pracy zawodowej. Zdarzała się również biżuteria z „nieszlachetnych” materiałów – drewno, żywice, części elektroniczne i zegarmistrzowskie. Dotychczasowe jego prace rzeźbiarskie miały zwykle jakieś cechy użytkowe (wazony, lampy, zegary itp.) wykonywane z materiałów ceramicznych, drewna, stali czarnej i nierdzewnej. Podstawą tej twórczości zawsze była forma zrodzona intuicyjnie i jej zmaterializowanie w danej technologii. Od ok. 2016 roku tworzy prace stricte rzeźbiarskie. Jedna z pierwszych prac pt. „Wibracje” została wyróżniona na Konfrontacjach Sztuki 2017-2018 r. Ostatnio skupia się na technologii czarnej stali oraz chemicznego rdzewienia, czernienia i metalizowania. Tematy i formy zawierza intuicji z niewielką korektą w trakcie realizacji.
KOLOR / Dorian Wit Karolak (ur. 21.01.1992 r.) - Absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. W 2017r. otrzymał wyróżnienie za dyplom pt. „Synestezja Islandii” w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. W swojej twórczości sięga od abstrakcji po formy figuratywne zawsze podkreślając wagę koloru w malarstwie. Traktuje kolory jak dźwięki, które ułożone w odpowiednie zestawienia dadzą różne działania na emocjach i skojarzenia. Nic dziwnego, że jego mottem jest teza, iż kolory, dźwięki oraz zapachy to jedno i to samo. Dorian Karolak oprócz malarstwa tworzy szybkie rysunki i akwarele postaci odkrywając przed widzem niezliczoną ilość narracji ukrytych w ludzkim geście, ruchu lub portrecie.
wstęp wolny na wernisaż
Wystawa potrwa do 24 lutego.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.