Warsztaty: Refotografia na Jachcicach – śladem Jerzego Riegla
Gdzie?Wokół fotografii 1 - 3.12.2016
Wydarzenia towarzyszące wystawom "Jessica Lange. UNSEEN. Wystawa fotografii" oraz "Zatrzymany czas. Panoramy Bydgoszczy Jerzego Riegla"
PROGRAM:
01.12.2016, godz. 18.00
POKAZ FILMU - "Dziennik z podróży" reż. Piotr Stasik
krótkie wprowadzenie przed seansem: Artur Owczarczak
Do Tadeusza Rolkego (82 lata) - nestora polskiej fotografii reportażowej zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli zaprzyjaźniają się. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu. Latem wyjeżdżają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę fotograficzną. Starym amperem w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.
reżyseria: Piotr Stasik
scenariusz: Piotr Stasik
rok produkcji: 2013
język: polski
producent: Kijora, Orange, Narodowy Instytut Audiowizualny
czas trwania: 51'20''
kategoria: dokumenty, fotografia, sztuka, film
gatunek: dokument
barwa: kolorowy
montaż: Tomasz Wolski, Piotr Stasik
uczestnik: Tadeusz Rolke, Michał Gonicki
02.12.2016, od godz. 16.00
OPROWADZANIE PO WYSTAWACH
- "Zatrzymany czas. Panoramy Bydgoszczy Jerzego Riegla" - godz. 16.00
- "Jessica Lange. UNSEEN. Wystawa fotografii" - godz. 16.45
03.12.2016, godz.10.30
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Refotografia na Jachcicach - śladem Jerzego Riegla
prowadzenie: Marek Noniewicz
zapisy: Agnieszka Gorzaniak - tel. 52 339 30 62
agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl
zbiórka: godz. 10.30, Galeria Miejska bwa, (parter), następnie przejazd na Osiedle Jachcice
Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą aparatu fotograficznego cyfrowego. Kolejnego dnia tj. w niedzielę 4.12.2016 o 10.30 podsumowanie i pokaz efektów prac.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Jerzy Riegel ikona bydgoskiej fotografii dzieciństwo i młodość (1931-1959) spędził na bydgoskim Osiedlu Jachcice, to urokliwie położone na obrzeżach miasta osiedle mieszkaniowe na przestrzeni dekad nie zmieniło swojego charakteru. Pasja Riegla w dokumentacji miasta znalazła również swój wyraz w zachowanych i prezentowanych na wystawie panoramach przedstawiających również jego "mała ojczyznę". Refotografia czy też fotografia porównawcza, czyli próba zestawienia kadrów wykonywanych dawniej z tymi współczesnymi korzeniami sięga jeszcze ubiegłego wieku. Ten zabieg fotograficzny w ostatnich czasach zyskuje coraz większą popularność i licznych entuzjastów, zarówno wśród fotoamatorów jak i profesjonalistów. Uczestnicy warsztatów podążą tropem artysty próbując uchwycić to, co na przestrzeni lat uległo, bądź nie uległo zmianie. Funkcje mapy w tym eksperymencie spełnią fotografie Jerzego Riegla. Warsztaty posłużą też do doskonalenia warsztatu fotografa krajobrazu miejskiego. Adresowane są do wszystkich zainteresowanych fotografią, efekty warsztatów będzie można zobaczyć w formie slideshow w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Marek Noniewicz - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - Fotografia, Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestnik wielu konkursów, wystaw indywidualnych i zbiorowych, mieszkaniec bydgoskich Jachcic.
03.12.2016, godz.11.30
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Fotokolaż
prowadzenie: Wojciech Woźniak
zapisy: Agnieszka Gorzaniak - tel. 52 339 30 62
agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl
zbiórka: godz. 11.30, Galeria Miejska bwa (parter)
Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą aparatu fotograficznego i ewentualnie statywu.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Technika fotokolażu to nic innego jak trójwymiarowa kompozycja wykonana na płaszczyźnie, złożona z kilku lub kilkunastu fotografii lub ich fragmentów. Warsztaty fotokolażu będą nawiązywać do twórczości obecnie prezentowanych prac-panoram Jerzego Riegla. Przedmiotem zainteresowania uczestników warsztatów będą kolaże wykonane z dwóch do kilkunastu fotografii z zastosowaniem obiektywu o standardowej ogniskowej i później pieczołowicie złożonych w całość z małych odbitek fotograficznych. Uczestnikom warsztatów na krótkim wykładzie zostanie przybliżona technika fotokolażu, następnie idziemy w plener celem wykonania jednego lub dwóch kolaży w wersji elektronicznej, następnie po odebraniu pozytywów składamy nasz fotokolaż w jedną niepowtarzalną pracę. Wszyscy uczestnicy wrócą do domu ze swoim pierwszym własnoręcznie wykonanym kolażem.
Wojciech Woźniak - członek Związku Polskich Artystów Fotografików, uczestnik wielu konkursów i wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i na świecie. W 2008 uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Laureat tegorocznego konkursu Polygonum 4.