Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Otwarcie Europejskiego Salonu Muzycznego - wystwa polsko-serbska

Otwarcie Europejskiego Salonu Muzycznego - wystwa polsko-serbska
Koncert połączony zostanie z wernisażem polsko-serbskiej wystawy

EVIVA L‘ARTE! - NIECH ŻYJE SZTUKA!

WARSZAWA - SIEDLCE - OSTROMECKO - BELGRAD 2015/2016

polsko-serbska wystawa sztuki

Edyta Dzierż, Anna Kossakowska / kuratorzy wystawy w Polsce

Miodrag Jakšić Mica, Goran Radovanović / kuratorzy wystawy w Serbii

Eviva l‘arte! Niech żyje sztuka! - to splot sztuk wizualnych i literatury: "wewnętrznych inspiracji", artystów z Polski i Serbii. Interdyscyplinarna wystawa wykorzystując środki właściwe różnym dziedzinom sztuki, stwarza wspólną wizualno-literacką, polsko-serbską przestrzeń artystyczną.

Dziesięciu artystów porusza temat: wolności w sztuce, jej granic (czy jakieś istnieją?), swobody wypowiedzi.Projekt łączy artystów z Polski z grupy twórczej MŁODZI SZTUKĄ działających

przy stowarzyszeniu Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków (OW ZPAP)

i artystów z Serbii z “Arte - agency art of creation" w Belgradzie. MŁODZI SZTUKĄ reprezentują artystów, twórców działających w różnych obszarach sztuki (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, video art, performance, instalacja, scenografia, street art oraz poezja, muzyka). Jest to otwarta, wielopokoleniowa interdyscyplinarna grupa artystyczna, dla której charakterystyczna jest szeroko rozumiana "młodości" w twórczości artystycznej. Młodzi Sztuką powstali w czerwcu 2012 r. w ramach stowarzyszenia ZPAP Okręg Warszawski. Grupa współdziała, aby stworzyć artystyczną platformę do dialogu pokoleniowego i konfrontacji na polu sztuki w Polsce i za granicą.

Artyści: Bolek Juliusz Erazm, Alina Dorada-Krawczyk, Edyta Dzierż, Jaksic Miodrag Mica, Małgorzata Kapłan, Anna Kossakowska, Tatjana Pljakić, Goran Radovavovc, Marcin Sutryk, Marcin Sutryk, Marko Valjic.

Wystawa była już prezentowana w Warszawie (Galeria LUFCIK), w Siedlcach (Galeria PRZESTRZEŃ SZTUK / Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny). W lipcu 2016 r. projekt zostanie pokazany w Belgradzie/Serbii.

więcej o projekcie na:

https://www.facebook.com/evivalarte/

www.facebook.com/events/911347775623518/

Karlien Bartels ur. w Groningen w Holandii. Studiowała w North Netherlands Conservatoire w Groningen, gdzie w 2006 r. uzyskała bakalaureat. Równocześnie od 2003 r., studiowała we Francji w Konserwatorium Boulogne-Billancourt u Michela Straussa, gdzie otrzymała I nagrodę w klasie wiolonczeli. W latach 2005-2010 kontynuowała studia w Konserwatorium Paryskim u M. Straussa. Kameralistyki uczyła się m.in. u Vladimira Mendelssohna i Itamara Golana. W 2008 uzyskała także dyplom w Królewskim Konserwatorium w Hadze. W latach 2008-2010 kształciła się po okiem profesora Reinharda Latzko w Wiedniu. W 1999 r. wygrała Konkurs Prinses Christiana. W latach 2000, 2001, 2002 była stypendystką prestiżowego "Facilities for Excellent Young Musicians" przeznaczonego dla najbardziej obiecujących młodych muzyków holenderskich. W 2003 zdobyła I nagrodę "Young Music Talent Competition" w Holandii.

Karlien gra na wilonczeli C.A. Miremonta (Paryż 1882), wypożyczonej przez Nationaal Muziekinstrumenten Fonds, Amsterdam.

Florent Maigrot ur. w 1986 r. Artysta rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku 9 lat, wstępując do klasy Barbary Marcinkowskiej w Konserwatorium w Wersalu. Równolegle przez trzy lata doskonalił śpiew w Centrum Muzyki Barokowej w Wersalu, gdzie występował z chórem Chapelle Royale. Wystąpił jako solista i chórzysta w nagraniu Stabat Mater Pergolesiego, śpiewał partie solowe w takich operach, jak: Czarodziejski Flet Mozarta i Koronacja Poppei Monteverdiego pod dyr. Jeana Claude’a Malgloire z Orkiestrą Chambre du Roy. Naukę w Wersalu ukończył w 2003 r. Następnie wstąpił do klasy Michela Straussa w Konserwatorium Boulogne-Billancourt, gdzie studiował 4 lata (po 2 latach otrzymał I nagrodę). W 2007 r. wstąpił do Konserwatorium Paryskiego, gdzie kształcił się w klasie wiolonczeli u M. Straussa, uczęszczał również na zajęcia Vladimira Mendelssohna, Marca Coppey’a oraz Itamara Golana. Studiował także przez dwa lata w Holandii (Conservatoire Royal de La Hayne), które ukończył w 2008 r. W 2012 r. ukończył Konserwatorium Paryskie. Od 2013 związany z Noord Nederlands Orkest, gdzie jest solistą od 2015 r.

Z francuskim wiolonczelistami wystąpi doskonale zapowiadająca się Maja Babyszka, pomimo młodego wieku odnosząca międzynarodowe sukcesy. Młoda artysta jest wychowanką prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Uczy się w Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy; jest uczennicą Klasy Talentów. Oprócz muzyki klasycznej Maja Babyszka interesuje się jazzem, zgłębiając zawiłości improwizacji jazzowej pod okiem prof. Karola Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach jazowych i bluesowych, polskich i międzynarodowych. 
do góry