Premiera filmu "Fragmenty", reż. Remigiusz Zawadzki

Gdzie?
Premiera filmu

Informacje od Organizatora:
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałac Stary w Ostromecku, na zakończenie obchodów Roku Andrzeja Szwalbego prezentują film dokumentalny o Kolekcji Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego pt. „Fragmenty”. W filmie występuje Justyna Gongała-Wyzujak z Galerii Wspólnej MCK, która jest też pomysłodawczynią projektu i autorką koncepcji scenariusza. Scenariusz opracowali wspólnie Justyna Gongała-Wyzujak i Remigiusz Zawadzki, a całość sfilmował, zmontował i wyreżyserował Remigiusz Zawadzki. W ilustracji muzycznej filmu znalazły się utwory fortepianowe w wykonaniu Adama Kośmieji z albumów: „Ewolucja brzmienia fortepianu”, „Serocki: Complete Works for Solo Piano”, „Infinity”

„Współczesna twórczość świetnie czuje się w rokokowych wnętrzach, a to na tej zasadzie, że znakomite dzieła sztuki z różnych okresów z reguły chętnie ze sobą sąsiadują.”


Tymi słowami, takim przekonaniem, Andrzej Szwalbe uzasadniał swoją decyzję o stworzeniu kolekcji współczesnego malarstwa i grafiki, która docelowo miała być istotną częścią prac związanych z renowacyjną Pałaców w Ostromecku. Przedsięwzięcie to miało miejsce pod koniec lat 80. minionego wieku. Sama kolekcja powstawała w latach 1986-88 i aż do 1990 roku dzieła sztuki można było oglądać w jedenastu pokojach, salonikach, hallach i korytarzach Pałacu Starego. W 2014 r. część zbiorów została przekazana w depozyt Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dziś, dzięki otwartości i współpracy ze strony Filharmonii Pomorskiej i Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, możemy niewielki, ale reprezentatywny fragment tego zbioru znów prezentować w pierwotnym miejscu, czyli na ostatnim piętrze Pałacu Starego w Ostromecku.


Cechą kolekcji eksponowanej w Pałacu Starym miała być „wytworność” i estetyka, jako „niezbędna i nadrzędna kategoria artystyczna”. Obrazy, (malarstwo i grafika) które się w niej znajdują, to dzieła najwybitniejszych twórców polskiej sztuki II poł. XX wieku, reprezentujących najważniejsze tendencje artystyczne z lat 70. i 80. minionego stulecia. Wśród prac obecnych na wystawie są m. in. dzieła: Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Józefa Hałasa, Jerzego Kałuckiego, Romana Artymowskiego, Jana Tarasina, Mariana Turwida, czy Andrzeja Nowackiego.


Od samego początku, nadrzędną ideą tej kolekcji było ukazanie związków sztuk plastycznych z muzyką. Muzyczno - plastyczne korelacje objawiają się w tym zbiorze na różnych poziomach:
- wśród obrazów znajdziemy bezpośrednie ilustracje tematów i motywów muzycznych;
- ale i dzieła abstrakcyjne bliskie muzyce, choćby ze względu na to, że operują nieprzedstawiającymi, niezwerbalizowanymi środkami wyrazu;
- są tu też prace, które w jeszcze bardziej nieoczywisty sposób skłaniają do myślenia o rytmie, melodii, brzmieniu, jako metaforze życia
Wszystkie dzieła z kolekcji pozostają jednak przed wszystkim znaczącym i przejmującym świadectwem czasów, w których powstały, a zarazem niosą przekaz współczesny - uniwersalny, egzystencjalny, humanistyczny i estetyczny.
Andrzej Szwalbe, jak wielu znawców sztuki wiedział, że liczne motywy malarsko-muzyczne przenikają się i tkwią głęboko w samej materii obu tych dziedzin sztuki. O tych złożonych związkach i wzajemnych korelacjach pomiędzy muzyką a sztukami plastycznymi opowiada nasz film.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry