Ethniesy. Otulina

Ethniesy. Otulina

Informacje od Organizatora:
Kochani. Przed nami czas ciemności i chłodu. W pierwszym momencie nie brzmi to zbyt optymistycznie, ale gdy się tak bardziej wgryźć w te dwa słowa, to ciemność, obok braku słońca, daje nam możliwość odpoczynku, a chłód sprawia, że po mroźnym spacerze możemy otulić się kocem i rozgrzać ciepłą herbatą. Chcemy wprowadzić Was w ten czas spokoju i ciszy i dlatego 9 grudnia zapraszamy na Ethniesy. Otulinę. Od południa w studio „Przestrzeń Jogi” Natalia Sørbotten czeka na Was z Rozgrzaniem. O godz. 16.00 zaczynamy w MCK filmem „Curonia”, w którym posłuchamy m.in. wiatru nad Mierzeją Kurońską u wybrzeża Litwy. O 16.45 porozmawiamy z Marcinem Dymiterem o jego ostatniej książce „Maszyny do ciszy”, a następnie wysłuchamy soundscape set Dymitera i tym samym otulimy się na resztę zimy. Miłego i ciepłego
Szczegóły poniżej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza zajęciami jogi, jest bezpłatny.
12:00 – Joga. Rozgrzanie
Joga naturalnie zrodziła się w cieple. A tu? Zimno, opór, sztywność. Przykurczone z zimna mięśnie, odruchowy zacisk by zachować ciepło wewnątrz, sztywne przemarznięte stawy, zaciśnięte szczęki i… umysł, który bezwiednie za tym podąża, zaciska, tłamsi, ogranicza horyzont, zacieśnia spojrzenie, nieufnie, podejrzliwie, z lękiem.
Joga jest jak laboratorium. Daje szansę obserwacji bez oceniania. Konfrontuje. Nawet jeśli początkowo jest tylko doświadczenie zimna, sztywności, oporu i niewygody, to doświadczenie może być przełomowe.
Tu zaczyna się podróż.
Ścieżka wiedzie dalej przez akceptację ciągłej przemiany jako naturalnego, nieuniknionego i pięknego procesu. Przejście z ciepłego w zimne. Odpuszczanie, które umożliwia znalezienie nowych wartości, sił, wewnętrznych zasobów.
Ciało wprawione w łagodny ruch zaczyna oswajać sztywność i stopniowo generować ciepło. Możesz pozostać w otuleniu, doświadczać dalej miękkiej, przyjaznej relacji z ciałem, albo zapragniesz iść dalej, tam gdzie pojawia się moc, siła i wewnętrzny żar.
I oto otwierają się wrota. Otwiera się umysł. Wewnętrzny blask zostaje uwolniony.
Zapraszamy Cię na wspólną zimową, podróż!
Specjalne zajęcia jogi w ramach Ethniesy. Otulina odbędą się w studio „Przestrzeń Jogi” przy ulicy Pomorskiej 15 w Bydgoszczy.
Kiedy: 9 grudnia
Godzina: 12:00
Długość trwania: 1,5 h
Cena: 20 zł (płatne tylko gotówką na miejscu)
Obowiązują zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl
Zajęcia poprowadzi Natalia Sørbotten
Natalia Sørbotten - jak każdy z nas - aktor na scenie życia - wcielam się w różne role - żony, matki, lekarza, nauczyciela jogi. Od 19 lat poprzez praktykę jogi dystansuję się od moich ról, tak by później z radością i pełnią potencjału do nich powracać. Doświadczając różnych przekazów jogi, pozostaję wierna metodzie Iyengara, współczesnej jodze posturalnej, która jest mądra, wyważona i coraz bardziej poparta naukowo.
Od 2018 roku tworzę wraz ze wspaniałymi, ciepłymi osobami szkołę „Przestrzeń jogi” przy ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy. Tu mam zaszczyt spotykać cudownych ludzi, z którymi wspólna praktyka jest dla mnie nieustannym źródłem inspiracji, mocy i radości.
16:00 - film „Curonia”, reż. John Grzinich, ’42 / sala widowiskowo – kinowa MCK
Film “Curonia” zabiera nas w podróż przez nadmorskie krajobrazy Litwy — podróż, podczas której zmysł słuchu autora staje się naszym przewodnikiem. Artysta bada tu zjawisko relacji z danym środowiskiem, budowanej w procesie twórczym opartym na wielozmysłowej interakcji poprzez dźwięk i jego słyszenie. Elementy post-naturalnego otoczenia, materiały i obiekty odnalezione w lokacjach dostarczyły artyście bogatej palety do eksploracji zarówno poprzez obserwację, jak i działanie. Film stanowi kontynuację działań autora mających na celu wypracowanie swoistego posthumanistycznego języka filmu, dotykającego kwestii sensorycznej eksploracji relacji człowieka ze środowiskiem, by przedefiniować i skonfrontować się z aktualnymi tendencjami we współczesnym ekologicznym dyskursie artystycznym.
John Grzinich (Estonia/Stany Zjednoczone) od początku lat 90. pracuje jako twórca i koordynator działań łączących dźwięk i ruchomy obraz z kontekstem miejsca i struktur społecznych. Prezentował swoje prace i występował w Ameryce Południowej i Północnej, Europie i Japonii, a jego kompozycje ukazywały się nakładem międzynarodowych wytwórni. Ostatnimi laty w swoich dziełach skupia się na połączeniu dźwięku i praktyki słuchania z różnorodnymi mediami w celu konfrontacji z antropocentrycznym wyobrażeniem świata poprzez tworzenie poszerzonych form partycypacji i zaangażowania.
16:45 – spotkanie z Marcinem Dymiterem autorem książki "Maszyny do ciszy" / Music Cafe Szpulka
Marcin Dymiter, nominowany w 2022 roku do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za „Notatki z terenu”, w swojej nowej książce "Maszyny do ciszy" snuje refleksje dotyczące ciszy i przestrzeni — zarówno fizycznych, jak i kulturowych – które jej służą. Przygląda się więc między innymi założeniom urbanistycznym i architektonicznym, kompozycjom muzycznym, tekstom czy obrazom, dzięki którym możemy wyrwać się ze wszechogarniającego dźwiękowego przebodźcowania i pobyć w ciszy lub cieszyć się jej głęboką iluzją.
17:30 – soundscape set Marcina Dymitera / Music Cafe Szpulka
Marcin Dymiter - muzyk (gra w projektach emiter, niski szum, ZEMITER oraz innych, efemerycznych formacjach; wcześniej związany z zespołami Ewa Braun, Mapa, Mordy), autor nagrań terenowych, instalacji dźwiękowych i słuchowisk, muzyki do filmów, wystaw i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Autor cyklu nagrań Field Notes.
Niezależny kurator związany z festiwalami Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg) i Control Room (Gdańsk). Wspólnie z Marcinem Barskim był pomysłodawcą i kuratorem „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu. W 2022 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za książkę̨ Notatki z terenu (Wydawnictwo Części Proste, Gdańsk 2021).


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry