Festiwal Wisły

Festiwal Wisły

Po raz pierwszy w historii Festiwal Wisły odbędzie się w Bydgoszczy. W dniach 18-19 sierpnia br. w Starym Fordonie czekać będą na nas koncerty, atrakcje dla najmłodszych i smakoszy.
Przed nami 7. edycja Festiwalu Wisły, bez wątpienia wyjątkowa. Tegoroczny Festiwal Wisły rozpocznie się 12 sierpnia we Włocławku. Dwa dni później impreza przeniesie się do Torunia, a w dniach 18-19 sierpnia jej finał odbędzie się w Starym Fordonie.
- Bardzo się cieszymy, że w tym roku festiwal odbywać się będzie również w Bydgoszczy. To miasto z bogatą ofertą kulturalną i cieszymy się, że będziemy mogli do niej dołączyć naszą imprezę. Stary Fordon odzyskuje dawny blask. To świetny moment, by pokazać wspaniałe dziedzictwo tego miejsca - mówi Marcin Karasiński, dyrektor festiwalu.
W Starym Fordonie festiwal odbywać się będzie na zrewitalizowanym nabrzeżu, rynku i ulicy Bydgoskiej. Na mieszkańców Bydgoszczy i gości czekają m.in. koncerty muzyki klezmerskiej i nie tylko, bezpłatne rejsy po Wiśle, mnóstwo atrakcji gastronomicznych z nadwiślańskimi specjałami, parada jednostek pływających. Stary Fordon pięknie się zmienia i w końcu mamy tutaj finał Festiwalu Wisły. Zapraszamy na niego nie tylko mieszkańców Fordonu, ale całej Bydgoszczy — mówi Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Oprócz Miasta Bydgoszcz środki na organizację imprezy przekazał również Urząd Marszałkowski.


18.08.2023 (piątek) –   BYDGOSZCZ – Wybrzeże Imienia Prezydenta Gabriela Narutowicza


13.00 – 14.00   – uroczysta parada drewnianych łodzi na Brdzie (od Brdyujścia do Wyspy Młyńskiej)


14:00 – 14:20   – „Flis” – widowisko plenerowe z okazji wpisu tradycji flisackich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


18.08.2023 (piątek) – BYDGOSZCZ – Fordon, Bulwary Wiślane, Rynek, Synagoga


18:30 – 19:30   – zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem.


18:30 – 19:30   – „Wisła szepcze po żydowsku” – rejsy nasutą Copernicus połączone z opowieścią Damiana Amona Rączki m.in. o Maurycym Fajansie, sportach wodnych, które były modne wśród Żydów w latach trzydziestych, roli wody w żydowskich zwyczajach. (Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora). Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.


18:30 – 19:30   – Jacek Słupkowski ‒ nastrojowy recital muzyczny, Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


19:30 – 20:00   – powitanie przybyłych szyprów i flisaków z kraju i zagranicy, prezentacja idei przewodniej Festiwalu, wystąpienia zaproszonych gości, Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


19:30 – 20:30   – „Plener na bezludnej wyspie” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Maksymilianem Rigamontim. (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Bulwarów Wiślanych, rozpoczęcie rejsu z pomostu przy bulwarze – zapisy drogą mailową:   festiwalwisly@gmail.com, liczba miejsc ograniczona)


20:15 – 21:30   – koncert zespołu KROKE, scena główna – Rynek


21:30 – 23:00   – „Sztetl Fordon”, opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Synagoga ul. Przy Bożnicy. Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.


19.08.2023 (sobota) – STRZELCE DOLNE – błonia nadwiślańskie


11:00 – 11:30   – spotkanie z flisakami, prezentacja projektu przystani nad Wisłą


11:30 – 13:00 – „Strzelce Dolne   –   perła Doliny Dolnej Wisły”, prezentacja lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Partner projektu: Urząd Gminy Dobrcz


13:00 – 14:30   rejs do Fordonu


19.08.2023 (sobota) – BYDGOSZCZ – Fordon: Bulwary Wiślane, Synagoga, Kuczka


10:00 – 10:45 –   rejs do Strzelec Dolnych. Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)


10:00 – 11:00   – „Wisła łączy poetów”- spotkanie poetów na Bulwarach Wiślanych. Partnerzy projektu: Nadbałtyckie Centrum Kultury i Lipnowska Grupa Literacka.


10:00 – 12:00   – „Wisła szepcze po żydowsku” – rejsy nasutą Copernicus połączone z opowieścią Damiana Amona Rączki m.in. o Maurycym Fajansie, sportach wodnych, które były modne wśród Żydów w latach trzydziestych, roli wody w żydowskich zwyczajach. (Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora). Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.


11:00 – 19:00   – stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo,  powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich


11:00 – 21:30   – targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich


11:00 – 21:30 –   Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”


12:00 – 13:30   – „Przepłyń Wisłę” – akcja w ramach której każdy dobry pływak może w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą pod okiem ratowników WOPR (zapisy online – szczegółowe informacje na facebooku Festiwalu Wisły)


12:30 – 13:15   – „Sztetl Fordon”, opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Synagoga, ul. Przy Bożnicy. Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.


13:00 – 14:00   – koncert Maćka Tachera, scena główna – Rynek


13:30 – 14:15   – „Sztetl Fordon”, opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Synagoga, ul. Przy Bożnicy. Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.


14:30 – 14:50   – parada z bębnami wzdłuż Bulwarów Wiślanych kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łódź wikińska


15:00 – 17:00   – „Jarmark Żydowski” – m.in. szykowne kapelusze dla modnych Pań i dystyngowanych Panów, tylko dzisiaj w niebywale niskich cenach! O łaskawe poparcie prosi Szolem Alejchem” – spektakl plenerowy przy Synagodze


15:00 – 16:00   – koncert zespołu Alex Dolgov Band, scena główna – Rynek


16:30 – 17:30   – koncert zespołu Stara Szkoła, scena główna – Rynek


18:00 – 19:00   – zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem, Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


18:00 – 20:00   – bezpłatne rejsy dla publiczności,  Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, bilety do pobrania na stanowisku organizatora


18:00 – 19:00   – „Statek poetów i pieśniarzy” – rejsy galarem „Maria” połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej,  Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora


18:00 – 19:00   – „Rejsy z Szamanem z rzeki” – animacje edukacyjne dla dzieci,  Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora


18:00 – 19:15   – koncert pieśni żydowskich – Wojciech Gęsicki, Rafał Grząka, Marta Sosnowska, scena główna – Rynek


19:30 – 19:50   – „Święto Trąbek” – spektakl plenerowy, Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


20:00 – 20:30   – nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, w świetle rac i pochodni, widowisko światło-woda-dźwięk. Bulwary Wiślane ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


21:00 – 21:30   – uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły, przemówienia oficjalne, scena główna – Rynek


21:30 – 22:45   – koncert zespołu Mr. Zoob, scena główna – Rynek


______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy  miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl  
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry