"Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała" WAŻNE SPRAWY. ROZMOWA O CIAŁOPOZYTYWNOŚCI

Gdzie?

Informacje od Organizatora:
"Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała" WAŻNE SPRAWY. ROZMOWA O CIAŁOPOZYTYWNOŚCI
A jak „Ale jesteśmy piękni!", B jak „ból”, C jak „chłopcy”, D jak „dojrzewanie”…
Przed Wami mała encyklopedia ciała!
Zupełnie świeżutka publikacja, nowa książka autorki bestsellerowego „Odpowiedz mi!”
Katharina von der Gathen, wraz z ilustratorką Anke Kuhl, w przystępnych, krótkich hasłach zebrały podstawową wiedzę o ludzkiej anatomii i fizjologii, a także o zjawiskach społecznych i kulturowych związanych z ciałem.
Obok informacji na temat płci, dojrzewania, niepełnosprawności i starości znalazło się tu omówienie takich zagadnień, jak: różnorodność, pewność siebie, względność ideałów urody czy prawo do stawiania granic.
Książka daje dużą porcję wiedzy i inspiruje do stawiania pytań.
Z związku z tą książką POROZMAWIAMY Z AGATĄ BORKOWSKĄ - osiemnastolatką, która doświadczyła anoreksji.
Ta wspaniała lektura, poruszająca m.in. temat, na który porozmawiamy z Agatą, adresowana jest do młodych czytelników już od 8. roku życia, ale w związku z charakterem spotkania (m.in. długością rozmowy) ZAPRASZAMY RACZEJ DZIECI I MŁODZIEŻ OD 10. (do 16.) roku życia.
Mamy przy tym świadomość, że tematyka jest potrzebną i ważną również dla młodszych, dlatego ZAPRASZAMY RODZICÓW, PEDAGOGÓW NAUCZYCIELI Z GRUPAMI NA SPOTKANIE, A TYCH KTÓRZY NIE PRZYBĘDĄ - Z PEŁNYM PRZEKONANIEM ODSYŁAM DO KSIĄŻKI.
- WSTĘP NA SPOTKANIE JEST NIEODPŁATNY, jednak konieczne są ZAPISY poprzez email, w temacie piszcie "Od stóp...", a w treści liczbę i wiek uczestników oraz telefon kontaktowy.
- Adres email: tuczytam@op.pl
- Przyjdźcie, damy Wam (wraz z Agatą i ksiażką) i/lub Waszym wychowankom sporą porcję wiedzy i materiału do obserwacji i rozważań.
Spotkanie poprowadzi Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, filolożka polska, biblioterapeutka, popularyzatorka czytelnictwa, lureatka w konkursie Ksiażka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY (ang. International Board on Books for Young People) w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa. Pracuje w Fundacji 12 Kamieniaca, gdzie jej pracę, poprzez wolontariat wspiera Gości tego spotkania, Agata Borkowska. ????
Agatę zapytam m.in.:
A jak anoreksja?
B jak ból istnienia?
C ciągłą kontrola wagi?
D jak drakońska dieta?
czy może?
A jak akceptacja?
B jak budowanie odporności psychicznej?
C jak ciałopozytywność?
D jak dobrostan psychiczny i drogi do niego?
Jak anoreksja, z którą zmagała się Agata, wpłynęła na postrzeganie własnego odbicia w lustrze?
Agata, która na Instagramie znana jest pod nazwą @ana.nimowa przez cztery lata chorowała na anoreksję, a swoim doświadczeniem pragnie dzielić się z innymi...
Niesie POZYTYWNY, ALE NIE CUKIERKOWY przekaz, podobnie jak książka "Od stóp do głów...".
Planowana Gościni sama tak zapowiada spotkanie:
"SZCZUPŁA. UROKLIWA. PIĘKNA."
A może…
"BRZYDKA? GRUBA? ZANIEDBANA?"
Czy są to jedynie niewinne określenia?
Czy może jednak szkodliwe przymiotniki, których używanie może prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, braku akceptacji swojego ciała i zmniejszonego poczucia własnej wartości…?
Obsesja piękna widoczna jest nie tylko w mediach społecznościowych, telewizji czy magazynach modowych. Wnika ona w każdą dziedzinę życia i staje się powodem naszych zmartwień, smutku, niezadowolenia.
Najbardziej absurdalne jest chyba to, że niezależnie od poziomu wykształcenia, wieku, przyswojonej wiedzy - odczucia związane z naszym wyglądem są na tyle silne, że odbierają nam jakąkolwiek logikę.
A gdyby tak przestać definiować wartość człowieka poprzez masę ciała, kształt sylwetki czy kolor skóry, a skupić się na cechach charakteru, ambicji, czynach?
Czy każdemu nie żyłoby się lepiej?Może zadaniem ciała nie jest „wyglądanie”?
Może warto skupić się na życiu, które mamy dzięki niemu i przestać w końcu wpasowywać się w nierealistyczne ramki ideałów?
Może właśnie teraz nadszedł czas na zmianę?
O duecie z prowadzącą, Agata mówi tak:
DLACZEGO TEN DUET TO DOSKONAŁA MIESZANKA?
Jest to połączenie dwóch całkowicie odmiennych perspektyw. Charakter, wiek i styl życia kobiet znacznie się różni, zatem mają one nieidentyczne spojrzenie na rzeczywistość.
Czy zgodzą się w kwestii funkcji, jakie spełniać powinno ciało? Co na ten tamat uważają?
Ilustracja pochodzi z Książki Bohaterki spotkania: "Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała", tekst: Katharina von der Gathen, ilustracje: Anke Kuhl,
tłumaczenie: Anna Magdziarz, Wydawnictwo Dwie Siostry.
Katharina von der Gathen (ur. 1972) – niemiecka edukatorka seksualna. Prowadzi warsztaty w szkołach i wydaje przeznaczone dla dzieci i młodzieży książki o seksie. Oprócz „Odpowiedz mi!” w Polsce ukazało się także napisane przez nią „Intymne życie zwierząt”. Mieszka w Bonn z mężem i czwórką dzieci.
Anke Kuhl (ur. 1970) – niemiecka ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Studiowała sztukę i komunikację wizualną. Od 1998 roku pracuje jako niezależna ilustratorka i graficzka. W 2011 roku otrzymała Deutscher Jugendliteraturpreis (najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży). Mieszka z rodziną we Frankfurcie.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry