Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie - refleksje po 25 latach

Gdzie?
Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie - refleksje po 25 latach

Z cyklu: wykłady do wystawy zapraszamy na prelekcję prof. Beaty Kowalskiej pt: "Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie – refleksje po 25 latach".
Bliski Wschód to rejon niekończących się konfliktów, ścierających się fundamentalizmów. Śledząc te przygnębiające obrazy współczesności, warto pamiętać, że jest to także miejsce szczególne dla chrześcijaństwa, gdzie jak w soczewce odbijają się dzieje teologicznych sporów, które doprowadziły do powstania mozaiki kościołów. W chrześcijańskim pejzażu regionu dominują wspólnoty tradycji syryjskiej. Wspólnoty, które jako pierwsze przyjęły naukę Jezusa. Do dziś mówią jego językiem - po aramejsku. Kościoły te zachowały starożytną liturgię i pierwotnego ducha chrześcijaństwa, który pozwolił im przetrwać niezliczone tragedie, cierpienia i zagłady całych parafii.
Kiedyś społeczności te współtworzyły cywilizację, która stała się jednym z fundamentów Europy. Dziś potrzebują naszej pomocy i odruchu solidarności.
Prof. Beata Kowalska jest współautorką książki „Zapominani braci – ginący świat chrześcijan Bliskiego Wschodu”. W latach 1998-2000 prowadziła badania terenowe wśród najstarszych wspólnot chrześcijańskich w siedmiu krajach regionu. Przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy programowej na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Podejmowane badania znajdowały także odbicie w prowadzonych kursach zarówno z dziedziny studiów rozwojowych, jak i studiów genderowych. Została wyróżniona najważniejszą nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za dydaktykę – Pro Arte Docendi. Pełni funkcję Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ. Członkini Honorowa Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wstęp do muzeum – 5 zł / os.
Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
Partnerem głównym wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wydarzenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry